هر انسانی در طول زندگی دست به انتخاب می‌زند. انتخاب دوست، مدرسه، دانشگاه، همسر و غیره، اما امروزه در میان تمامی این انتخاب‌ها، انتخاب شغل مناسب بسیار حائز اهمیت است.

یک انتخاب موفق سبب موفقیت انسان در دیگر افق‌های زندگی می‌شود، زیرا کار ستون فقرات و قوام‌دهندهٔ زندگی است؛ بنابراین انتخاب آن نیز باید براساس ملاک‌های دقیق و چهارچوب‌های صحیح و آگاهانه باشد تا نتیجه آن موجب سعادت دنیوی و اخروی و رضایت فردی و اجتماعی بشود. کار، در نظام ارزشی اسلام، راز آفرینش و حکمت وجود است. آدمی جوهره وجودی خویش را با سعی و تلاش می‌نمایاند و ارزش حقیقی خود را با کار تعیین می‌کند؛ زیرا کار، شریف است و برای انسان و روحیات او مفید است.

علاوه بر این در روح او نیز تأثیر دارد. خداوند انسان را در بهترین مراتب وجودی آفرید، از روح خود در انسان دمید و هر آنچه که برای کسب کمالات و تعالی روحی و مادی او ضروری بود، برایش مسخر کرد و انسان را بر بسیاری از پدیده‌ها برتری داد تا با کار و کوشش هم به عمران و آبادی زمین بپردازد و هم با کارهای شایسته به حکمت وجودی خود پی ببرد و کرامت نفسانی خودش را به‌دست آورد.

از این روست که کار در اسلام جایگاه والایی دارد و از همهٔ انسان‌ها توصیه شده است تمامی احتیاجات خود را در زمین و آسمان بجویند و خود را به حرفه‌های مختلف وادارند.

اگرچه توجه بیش از حد به مادیات هدف زندگی نیست، اما تأمین نیازهای اساسی و آسایش نسبی، امری ضروری است که در پرتو حصول آنها انسان می‌تواند به سوی سایر هدف‌ها گام بردارد، از این روست که پیامبر عظیم‌شأن اسلام فرمودند: بر امت خود بیش از هر چیز از شکم‌پرستی، پرخوابی، بیکاری و بی‌ایمانی بیمناکم! یا در جای دیگری فرمودند: ملعون است کسی که مخارج خود را به دوش دیگران بگذارد.

بنابراین انتخاب کار مناسب، نه‌فقط یک وظیفه، بلکه یک هنر است، زیرا حرفه و کار هر فردی اثر مستقیم در اخلاق و رفتار و زندگی وی دارد. کسی که بر اثر طمع و زراندوزی، در انتخاب کار و شغل مناسب دقت نمی‌کند، بیش از هر کس، به خودش ضرر می‌زند و شخصیت انسانی خود را درهم می‌شکند.

اصولاً با داشتن کار نامشروع نمی‌توان روحیه‌ای نجیب و برجسته داشت و معضلی را حل کرد؛ اما شغل خوب و آبرومند، هم مشکلات جامعه را حل می‌کند و هم علاوه بر تأمین نیازهای مادی، در تعالی روحی و اخلاقی انسان نیز مؤثر است.

بنابراین برای انتخاب کار مناسب باید دانش، تخصص، تعهد، خلاقیت و استعدادهای خود را شناسایی کنید و با اخلاص و استقامت به سوی موفقیت گام بردارید.